Hihetetlen, de igaz: Új emberi testrészre bukkantak a tudósok!
Nem a bizonyos "brit kutatók" legújabb csodájáról van szó: a hír teljes egészében igaz, ráadásul az "új" szervünk meglehetősen "szemrevaló". ..
Hirtelen szempirosság, fájdalom, látásvesztés: ezek egy fertőzés biztos jelei lehetnek. Az orvosok olykor azonban mégsem képesek ráakadni a gyulladás valódi okára - ilyenkor következik aztán a masszív antibiotkum-kúra, s az ezzel járó, kellemetlen mellékhatások. Ez azonban most megváltozhat, mégpedig nem is akármilyen okból kifolyólag! Harminder Dua, a Nottingham Egyetem kutatója ugyanis olyasmire bukkant, amire előtte a tudósok közül nem sokan: egyszerűen szólva felfedezett egy új szervet, ami gyökeresen megváltoztathatja a szemünkhöz kapcsolódó orvosi eljárásokat is.
A szaruhártya (cornea) a szemgolyó külső védőburkolatának az elülső, áttetsző része. Görbületének a mértéke, egyénenként és az életkorral változik (fiatalkorban nagyobb, mint az öreg szemben). Görbületének a függőleges és a vízszintes irányban való egyenetlenségét asztigmatizmusnak nevezik (ilyenkor a függőleges és vízszintes vonalak nem ugyanabban a pontban fókuszálódnak). Fontos szerepe van a szembe belépő fény törésében, amely nagyjából az ideghártyára vetül úgy, hogy a szemlencsének csak a finom beállítást kell elvégeznie. A felnőttekben nincs benne vérér (az oldalsó részeket kivéve), ami megmagyarázza, hogy a szaruhártya miért mentesül a kilökődési reakció alól átültetésnél.
forrás: wikipedia
A "bújócska-király" testrészünk nevét felfedezőjéről Dua-hártyának nevezték el, és egy szaruhártya-átültetés során bukkantak rá. Egy vékony, de kemény rendszerről van szó, melynek mérete mindössze 15 mikron - a szaruhártya hátsó részén található, mely áttetsző szövetrész a szem elején fekszik, és a beérkező fény fókuszálását segíti elő.
- Hatalmas előrelépést jelenthet ez a szem gyógyításában az egész világon - véli a hártya felfedezője - Hiszen gondoljunk csak bele: nem csak a szem anatómiájáról tudtunk meg ezáltal többet, hanem a sérüléseket, a fertőzéseket is sokkal biztonságosabban, és nagyobb körültekintéssel tudjuk majd elvégezni.
A szemsérülések valóban rengeteg bajt és problémát okozhtanak. A nem kezelt látási zavarok, az elmismásolt ütések, szemkörüli zúzódások talán azért okozhatnak hatalmas veszteségeket, mert nem mindig azonnal jelentkezik a baj - s amikor jelentkezik, talán már késő. Az orvosok olykor értetlenül állnak a szemromlás előtt: hallgassák csak szakértőnket!
http://www. livescience. com