Köhögésre homeopátia!
Ha a régi cukorkareklám mintájára fogalmazzuk meg, mi a köhögés szerepe a szervezetben, egyszerűen ennyi: a köhögés az alsóbb légutak kéményseprője. A légutak megtisztítására szolgáló, igen fontos védekező reflex. Az idegen anyagot kb.1000 km/óra sebességgel űzi ki a hörgőkből.
A köhögés önmagában nem betegség, hanem annak kísérő tünete. Bár sokszor nagyon kellemetlen, mégis hasznos jelenség. Sokféle formában mutatkozhat. A köhögés csillapítása sok esetben a betegség kezelésének része, de van, amikor kifejezetten káros, hiszen a váladék nem tud a légutakból kiürülni.Megkülönböztetünk száraz, hurutos, mély és felületes köhögést. Mostanában sokan köhécselnek napokig, szárazon, fájdalmasan. Fontos, hogy ha nem javul az állapot, mutassuk meg orvosnak a torkunkat, mert a köhögésnek sokféle oka lehet. Intő jel az is, ha valaki fullad, vért köp, vagy indokolatlanul rossz a közérzete.
Milyen homeopátiás szer segíthet száraz köhögés esetén?
Aconitum napellus 15 CH segíthet egy hideg napon, vagy érzelmi trauma után jelentkező köhögésen. Az inger állandó és fájdalmas. Jellemző, hogy meleg szobába érve kezdődik.
Belladonna a megfelelő szer, ha a torokban csiklandozó az intenzív köhögési inger, és fejfájás kíséri.
A lefelé húzódó fájdalmas, száraz köhögés, szájszárazsággal, javulhat a Bryoniától. Jellemző, hogy a beteg a mellkasára szorított kézzel köhög, és pihenésre, egyedüllétre vágyik.
Különös tünet, ha egy rekedt, köhögő beteg tea helyett hideg vizet kíván, gondoljunk ilyenkor a Phosphorusra. Nevetésre is rosszabbodik.
Hideg vízre javul a Coccus Cacti állapot is. Erős rohamoknál ajánlott, ahol a gége viszket és piros az arc. Csalóka a neve, nem kaktusz növényből, hanem egy bíbortetű nevű állatból készül.
Csengő köhögésnél a rézből készült Cuprum metallicum, ugatónál a Spongia, mélyről jövő, fémesnél a Causticum segíthet. A Causticumnál sokszor jellemző még az is, hogy köhögésnél elcseppen a vizelet is.
Ha nincs ötletünk, az alábbi hármasfogatot bármikor kipróbálhatjuk:
Drosera 15 CH (itt az öklendezés gyakori kísérőtünet)
Szedhetőek egyszerre, napi 1-3x5 szemmel.
Ha hurutos a köhögés, a homeopátiás bogyók mellett ne feledkezzünk el a természetes módszerekről sem. Fontos a gyakori ivás, hiszen ez oldja a váladékot. Segíthet a kálcium-tabletta, és a gyógyteák közül a bodza, amelyik nem zavarja a homeopátiás szerek hatását. A Salvus vizes inhalálás is nagyon jó nyákoldó. A tejtermékek és a keményítő fokozzák a váladék mennyiségét. A keleti ízek rajongói kipróbálhatják a mézes gyömbérteát is. Egy centis gyömbért reszeljünk le és főzzük fél liter vízben 20 percig. Fogyasszuk mézzel. Jó hatású mellkasi pangás esetén.
Nedves köhögésre az Ipecacuanha az egyik gyakori szer, főleg kicsiknél. A felköhögött váladék gyakran hányást okoz, és furcsa ellentmondás, hogy a hányás mellett is tiszta a nyelv. A hörgőket kiválóan tisztítja.
Antimonium tartaricum tüneteknél nagy mennyiségű, szörcsögő, nehezen felszakadó, sűrű váladék van a légutakban. A lélegzetvétel is hangos a nyáktól. Fekvő helyzetben rosszabbodik az állapot, de a beteg nagyon aluszékony.
Van olyan is, hogy nappal hurutos, éjjel száraz, ingerlő a köhögés. Két szerre ez különösen jellemző. Az egyik a Pulsatilla, itt kulcstünet, hogy szabad levegőn csökken a köhögés, és extrém módon nem akar inni az ember.
A Mercurius solubilis állapotot nyálcsorgás, és egy fura nyelvtünet jellemzi. A petyhüdt nyelven látszik a fog lenyomata. Ilyenkor tényleg betegnek érezzük magunkat, rossz ízű a száj, kellemetlen a lehelet.
Ha nincs jellemző tünetünk, köhögésre mindig kéznél van a Stodal szirup, ahol a gyakori szereket egy készítménybe rakták össze. Érdekesség, hogy a szirupot nem kell lenyelni, ha nem szeretjük az édes ízét, elég a szájban tartani, és kiköpni. Kicsiknek vízben oldva is adható.