A klinikai próbák többsége sikertelen
Dr. Zolnay Péter a ritka, de gyógyíthatatlan lupus betegségről és a gyógyítására irányuló kísérletekről. Ritka, de élethosszig tartó betegség a lupus, amely a betegek immunrendszerének túlműködése miatt fokozott immunreakciókból eredő gyulladásokat okoz.
Az arcon kialakuló pillangószerű bőrelváltozás a lupus csalhatatlan jele, azonban ez nem minden betegen látható, így gyakran csak később derül ki, hogy a gyulladásos tünetek hátterében az SLE, vagy lups áll.
A betegek nagy része veseérintett, ezért ödémák és fehérjevizelés is jelzik a betegséget.
A lupusszal diagnosztizált páciensek sajnos egész életükben kénytelenek - állapotuktól függően - a legkülönbözőbb gyulladáscsökkentőket szedni.
A kutatók természetesen mindent elkövetnek, hogy az ilyen, egyelőre gyógyíthatatlan betegségekkel élők számára, ha gyógyulást nem is, de hatékonyabb kezelést lehetővé tevő készítményeket fejlesszenek ki. A lupus esetében különböző hatékonyságú gyulladáscsökkentők fejlesztése folyamatosan zaljik. A 2009. május 27-én napvilágot látott sajtóközleményben egy szelektív sejtblokkolással működő készítmény sikerét jelentették be egy amerikai kutatócsoport.
A sajtóközleményre reagálva Dr. Zolnay Péter elmondta, a kutatások során először laborkörülmények között bizonyító vegyületek akkor válhatnak gyógyszerré, amikor az embereken végzett próbákon is bizonyítottak.
Amíg azonban a humán fázisú vizsgálatok még nem zajlottak le, addig ezek a készítmények csak ígéretesek. Sajnos, a klinikai teszteken az új készítmények jelentős része nem bizonyul olyan hatásosnak, mint a laboratóriumi kísérletekben, vagy olyan mellékhatásokkal és kockázatokkal járna a használatuk, ami kizárja, hogy emberi használatra engedélyezzék ezeket.
Azonban a reményt nem szabad feladni, hogy új szerek a klinikai próbákon is sikeresnek bizonyulnak.