Miért bánjunk csínján az élénkítőszerekkel?
Mert a kávé káros, az energiaital akár életveszélyes is lehet a szívbetegek számára. A kulcs a koffeintartalom, amire a „szíveseknek” figyelniük kell.
A koffeinről elsősorban a feketekávé jut eszünkbe, pedig előfordul némelyik üdítőitalban, a csokoládéban és egyes diófélékben is. Az energiaitalok nagy adagban tartalmazzák. Hasonló hatású anyagot (teofillint) találunk a fekete és a zöld teában is.
Feketét sokféle kávéból, sokféleképp lehet főzni, így meghatározni is nehéz, mennyi az, ami árt. A mai tudományos álláspont szerint napi 1-3 csésze akár kedvező is lehet az egészségesek számára, 4 vagy több viszont már nem. A szívbetegekkel viszont más a helyzet.
A koffein többféleképpen hat a szervezetre:
- élénkíti az idegrendszert,
- befolyásolja a vér zsírsavszintjét,
- a vesében fokozza vizeletképzést.
Ha ezeket a hatásokat egy szívbeteg szemével nézzük, akkor:
- az idegrendszer élénkítése azt jelenti, hogy emeli a pulzusszámot és a vérnyomást, ami megterheli a szívet;
- a vérzsírok kedvezőtlen alakulása növeli a keringési betegségek kockázat,
- a fokozott vizeletképzés akár jól is hangozhat annak, aki szívgyengesége miatt ödémás és lábszárvizenyővel küzd, de a vizelettel fontos nyomelemek is kiürülhetnek a szervezetből, ami a szívritmuszavarok kockázatát hordozza. Jobb ezt a hatást a kiszámíthatóbban ható vízhajtó gyógyszerekre bízni.
A szívbetegek számára, akik pulzusszámot vagy vérnyomást csökkentő gyógyszert kénytelenek szedni, a bő koffeinbevitel a gyógyszerhatás csökkenését, elmaradását okozhatja.
Az energiaital különösen veszélyes, mert magas koffeintartalma (vízhajtó hatása) még egészségeseknél is rosszullétet, kiszáradást, ájulást okozhat. A szívbetegeknél különösen erősen növelheti a vérnyomást és a pulzusszámot, emellett szívdobogásérzést, szívritmuszavart is előidézhet, így előfordulhat, hogy egyetlen doboznyi energiaital végzetes lehet.
Fogyasszon tehát minél kevesebb koffeint-teofillint, válasszon inkább csökkentett koffeintartalmú vagy koffeinmentes termékeket, cikóriakávét, gyümölcsteákat.
Ne feledje: ha ön pulzusszámot vagy vérnyomást csökkentő gyógyszert szed, ne dolgozzon a gyógyszeres kezelés hatása ellen azzal, hogy bőven fogyaszt élénkítő szereket!